Koty doskonale ukrywają ból – bądźmy czujni!

"Niektóre koty potrafią głośno skarżyć się na swoje dolegliwości. Jednak większość z nich będzie po prostu szukać ustronnego miejsca, chować się przed nami, unikać kontaktu z domownikami. Niektórych niespecjalnie to zdziwi, gdyż koty chodzą swoimi ścieżkami i z natury są samotnikami, dlatego bardzo łatwo przeoczyć u nich objawy bólu i choroby. Tak samo jak u psów, koty potrafią uporczywie drapać, lizać i gryźć bolące miejsce. Czasem reagują agresją, zaś przy bardzo silnym bólu potrafią leżeć w jednej pozycji bez ruchu i ukrywać się."

II edycja kampanii społecznej
"Zwierzęta też czują ból. Nie pozwól by cierpiały"

Ruszyła kampania społeczna "Zwierzęta też czują ból. Nie pozwól, by cierpiały", organizowana przez Fundację Towarzystwo Weterynaryjne. To druga edycja wydarzenia, które w zeszłym roku odbyło się pod hasłem "Zwierzęta cierpią w milczeniu". Akcja ma celu uwrażliwienie społeczeństwa na temat bólu zwierząt.

Co prawda zwierzęta nie werbalizują bólu tak jak my ludzie, niemniej jednak odczuwają go w ten sam sposób. Jak podkreśla Prezes Fundacji – Radosław Marter – ból zwierząt to bardzo ważny, aczkolwiek dotąd przemilczany temat, który długo czekał na to, aby się nim zająć. – Uznaliśmy, że temat jest ważny i należy głośno o nim mówić.  Szczególnie, że nasza fundacja specjalizuje się w leczeniu zwierząt. W naszej przychodni codziennie spotykamy się z chorymi czworonogami. Często są to naprawdę bardzo trudne przypadki,  które wcześniej rozpoznane mogłoby ocalić życie zwierzęcia. Niestety zazwyczaj w momencie zgłoszenia się do nas, jest już za późno na leczenie i pupila nie można już uratować.

Zdarza się, że nawet doświadczeni właściciele nie radzą sobie z rozpoznawaniem bólu u swoich podopiecznych. To bardzo poważny problem, ponieważ zwierzęta cierpią, a nie otrzymują pomocy. Powodem takiej sytuacji nie jest zła wola ludzi, ale brak podstawowej wiedzy. Dlatego też właściciele powinni bardzo uważnie obserwować swoje zwierzaki, bo często wysyłane przez nie sygnały są bardzo subtelne, a jedyną oznaką cierpienia może być chociażby niechęć do jedzenia i lekka utrata wagi. W każdej sytuacji, gdy podejrzewamy, że naszemu pupilowi coś dolega i może odczuwać ból, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

W ramach projektu powstała strona akcji www.zwierzetaczujabol.org, na której znajduje się „Bólometr” – aplikacja, która wskazuje poziom bólu jaki odczuwają zwierzęta cierpiące na poszczególne choroby. Wybierając organ i dolegliwość otrzymujemy poziom bólu w skali od 1 do 10.

Bardzo zachęcamy również do przekazania 1% podatku na leczenie cierpiących zwierząt – Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne  KRS 0000 40 6362.

Radosław Marter
Prezes Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne

baner2