Jak karmić kota, gdy nie ma nas w domu

Automaty na karmę odpowiedzią na właściwe żywienie kotów podczas naszej nieobecności

 

Mokra karma świeżo nałożonaOdpowiednie żywienie jest kluczem do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Coraz więcej właścicieli kotów przywiązuje większa uwagę odnośnie karmienia swoich podopiecznych zwracając szczególną uwagę na skład i rodzaj podawanego pokarmu.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem – jak już wspomniano w pozostałych artykułach w dziale dietetyka – są karmy mokre. Związane jest to głównie z większym przyjmowaniem wody z pokarmu niż z otoczenia. Większość opiekunów zdaje sobie sprawę jak ciężko skłonić koty do picia większej ilości wody, dlatego też tak dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju ruchome poidełka. Koty zachęcone ruchem wody pobierają jej zdecydowanie więcej niż ze standardowych misek. Właśnie z tego powodu decydując się na odpowiednio zbilansowaną karmę suchą należy stale monitorować czy kot pobiera wystarczającą ilość wody, gdyż w innym przypadku można doprowadzić do odwodnienia.

 

Karma mokra poza tym w większym stopniu odpowiada naturalnym potrzebom żywieniowym zwierzęcia. Dzikie koty w naturze jedząc drobne ssaki i ptaki dostarczają jednorazowo ok. 25-30 kcal, 35-65 % białka i 35-65% tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Stąd też właściwe jest podawanie kotu w ciągu doby kilku niewielkich objętościowo mięsno-tłuszczowych posiłków.

Jednak co zrobić, gdy wybieramy się na kilku dniowy wyjazd, w który z jakichś powodów nie możemy zabrać naszego podopiecznego ze sobą? Lub nasz tryb pracy nie pozwala nam karmić kota w stałych porach? Mamy rezygnować z diety karmą mokrą lub diety mieszanej: karma sucha plus karma mokra? Zostawiając nasypaną miskę lub karmnik jedynie z karmą suchą?

Oczywiście zdecydowanie nie ma potrzeby rezygnowania lub przestawiania kota na karmę suchą. Obecnie na rynku zoologicznym dostępne są specjalne uniwersalne automaty umożliwiające odpowiednie zaprogramowanie i karmienie kota karmą mokrą w wyznaczonych przez nas porach. Dodatkowo automaty zapewniają świeżość podawanych karm „zupełnie tak jakby zostały wyjęte prosto z puszki”. Ponieważ zależy nam, aby Państwo mieli możliwość karmienia swoich podopiecznych zawsze świeżym i najlepszym jakościowo pokarmem, postanowiliśmy przedstawić kilka modeli takich automatów.

 

 

Automat do karmy TX4 Plus

Trixie Tx4 Plus - automat do karmyAutomat posiada wyświetlacz LCD i programowany zegar (trimer) na okres 96 godzin. TX4 Plus przystosowany jest na 4 posiłki po 500ml każdy i posiada dodatkową szufladę, która może być używana jako miseczka do wody (400ml) bądź bateria chłodząca.

Dodatkowo model ten umożliwia 6 sekundowe nagranie nawołania do posiłków.

Produkt dostępny w zooplus.pl

 

 

Automat na karmę Cat Mate C 50

Automat na karmę Cat Mate C 50Automat posiada zegar umożliwiający ustawienie programu na okres 96 godzin. Cat Mate C 50 składa się z 5 odseparowanych od siebie szuflad. Pojemność szuflady umożliwia podanie 300g mokrej karmy lub 125g karmy suchej.

Ogromny atutem modelu są dwa zintegrowane akumulatorki chłodzące utrzymujące zawsze świeżą karmę „tak jakby została wyjęta prosto z puszki”.

Zarówno miska z szufladami jak i pokrywka może być myta w zmywarce. Wytrzymałość baterii AA nawet do roku. Produkt dostępny w zooplus.pl

 

 

Automat do karmy TX2

Trixie Tx2 - automat na karmęPraktyczny automat do karmy z programowanymi zegarami dla dwóch oddzielnie ustawionych karmników. Model TX2 umożliwia ustawienie programu na okres 48 godzin dwóch posiłków po 300ml każdy.

Pod miską istnieje możliwość umieszczenia 2 Cool pack, które gwarantują świeżość pokarmu.

Produkt dostępny w zooplus.pl

 

 

 

Logo sklepu zooplus
Tekst:
mgr inż. zootechniki Wojciech Urynowicz

 

 

Bibliografia:

  • „Mity w żywieniu kotów, monodiety i ich konsekwencje zdrowotne” – dr n. wet. Agnieszka Kurosad, Magazyn Oto kot nr 3
  • „Nasze Hobby Koty” Aleksandra Konarska – Szubska
  • „Jak dbać o kota? Poradnik” Catherine Davidson