Cukrzyca u kotów – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Otyłość u kotów jest bardzo niebezpiecznaJest wiele przyczyn, które mogą powodować cukrzycę u kota – wśród nich coraz bardziej popularną przyczyną problemu jest otyłość, która zwykle jest efektem podawania karmy bogatej w węglowodany (ten problem występuję najczęściej u kotów karmionych karmą suchą). Kolejną przyczyną pojawienia się cukrzycy jest nadużywanie sterydów (steroidów) przez lekarzy – niestety prawie każdy lek oprócz działania leczniczego, ma też skutki uboczne (nefrotoksyczność, hepatotoksyczność, zmiana obrazu krwi i inne – zależnie od leku; skutki uboczne zawsze są wymieniane w ulotkach leków).

 

Inne przyczyny to np. stany zapalne trzustki, zaburzenia przemiany materii czy też wady genetyczne. Więcej informacji o związku diety – szczególnie nadmiaru węglowodanów – z zaburzeniami gospodarki insulinowej można znaleźć np. w tym opracowaniu oraz w tym artykule (jęz. ang.), natomiast odnośnie wpływu stosowania sterydów – tutaj (jęz. ang.); dla osób nie posługujących się biegle jęz. ang. może być przydatny Google Translator.

 

Jakie są najczęściej spotykane objawy u kota z cukrzycą?

  • nadmierne pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • obecność cukru w moczu,
  • ciągły głód (zjawisko wyjaśnione w pierwszym linku powyżej),
  • utrata wagi mimo dobrego apetytu.

 

Jak diagnozuje się cukrzycę? Nieraz spotyka się diagnostykę polegającą tylko i wyłącznie na oznaczeniu poziomu glukozy oraz wyznaczeniu krzywej cukrzycowej dla ustalenia dawki insuliny. Takie postępowanie może być zabójcze dla kota, gdyż sam poziom glukozy podnosi się u kota także na skutek silnego stresu (wtedy rośnie poziom adrenaliny powodujący m.in. podniesienie poziomu glukozy we krwi i zachodzi cały szereg zmian w organizmie w celu umożliwienia kotu jak najszybszej ucieczki z miejsca zagrożenia – wizyta u weterynarza zwykle jest dla kota stresująca). Dlatego w celu stwierdzenia cukrzycy – oprócz wywiadu – bada się fruktozaminę, czyli parametr pozwalający określić poziom glukozy w ciągu ostatnich dwóch tygodni, na który krótkotrwały chwilowy stres nie ma większego wpływu.

 

Czasami zdarza się, że na postawie samego podwyższonego poziomu glukozy lekarz zaleca podawanie insuliny – jakie mogą być wtedy konsekwencje? Jeśli poziom glukozy nie wynika z cukrzycy, ale ze stresu i kot nie ma cukrzycy, to podawanie zdrowemu kotu insuliny może pogorszyć stan jego zdrowia i wywołać powstanie cukrzycy, a w skrajnych przypadkach może dojść do hipoglikemii (zbyt niski poziom glukozy we krwi, prowadzący do śpiączki), która może być śmiertelna.

 

Odnośnie przyczyn i diagnozowania cukrzycy u kotów sporo informacji można znaleźć w tym miejscu. Poradnik dla kotów z cukrzycą oraz sporo informacji z medycyny weterynaryjnej opisanych językiem „dla ludzi” można znaleźć tutaj.

 

/GP