Lista wpisów

Lista wpisów na stronie (38)

Kategoria: Psychologia

  Podstrony

  Blisko czy daleko, czyli jak wybrać weterynarza

  NefreteteWbrew pozorom odpowiedź nie jest wcale oczywista i prosta. Dzisiaj podzielę się z Wami swoimi doświadczeniami w tym zakresie, których zdobycie kosztowało niejedno kocie cierpienie. Tak, kiedyś myślałam, że lekarz z dyplomem to lekarz i ważne, żeby był blisko. Jakże boleśnie życie mi pokazało, że wcale tak to nie działa i że czasami chcąc kotu zaoszczędzić stresu jeżdżenia dalej można przedwcześnie posłać go za Tęczowy Most; nawet teraz bardzo niewiele brakowało, żeby moja ostatnio przygarnięta kotka tam poszła z powodu braku właściwej diagnozy. Dlatego czasami nawet warto jechać dalej i zastosować np. obróżkę feromonową na czas podróży niż iść byle gdzie – byle blisko.

  (więcej…)

  Pomóż lekarzowi wyleczyć kota

  lek. wet. Katarzyna Wojtyczka

  Kot – co potwierdzi każdy chyba lekarz weterynarii – to pacjent bardzo trudny: i diagnostycznie (wiele chorób daje podobne objawy w początkowych fazach, a do tego niejednokrotnie ta sama choroba daje różne objawy u różnych kotów), i podczas leczenia (koty nie lubią przemocy w żadnej formie, a za takową uznają np. podawanie tabletek czy inne zabiegi medyczne).

  Jak zwiększyć szanse na wyleczenie swojego futrzaka, podpowie nam dzisiaj lek. wet. Katarzyna Wojtyczka – specjalista chorób kotów i psów, a prywatnie miłośniczka kotów i posiadaczka kotki o imieniu Mila.

  (więcej…)

  Koty doskonale ukrywają ból – bądźmy czujni!

  "Niektóre koty potrafią głośno skarżyć się na swoje dolegliwości. Jednak większość z nich będzie po prostu szukać ustronnego miejsca, chować się przed nami, unikać kontaktu z domownikami. Niektórych niespecjalnie to zdziwi, gdyż koty chodzą swoimi ścieżkami i z natury są samotnikami, dlatego bardzo łatwo przeoczyć u nich objawy bólu i choroby. Tak samo jak u psów, koty potrafią uporczywie drapać, lizać i gryźć bolące miejsce. Czasem reagują agresją, zaś przy bardzo silnym bólu potrafią leżeć w jednej pozycji bez ruchu i ukrywać się."

  II edycja kampanii społecznej
  "Zwierzęta też czują ból. Nie pozwól by cierpiały"

  (więcej…)

  FIP? A może jednak… trzustka

  Do zbadania tematu skłoniła mnie niedawna śmierć mojej ukochanej kotki i wspomnienie przypadku koleżanki. O ile w przypadku Magnolii od razu diagnoza była prawidłowa określona jako zapalenie trzustki, o tyle u kota koleżanki zasugerowano, że to FIP.

  (więcej…)

  Jak przeżyć upały?

  kot wygrzewający się na słońcuUpały w ostatnich dniach dają się wszystkim we znaki – naszym zwierzakom również. Choć koci przodkowie żyli na pustyni, to jak wiele innych zwierząt, korzystały z naturalnych sposobów ochrony przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur.

  Koty nie chłodzą organizmu przez pocenie tak jak ludzie – ich utrata ciepła tą drogą jest niewielka z racji tego, że pocą im się tylko uszy, nos i poduszki łap – cała reszta pokrytego futrem ciała może tracić nadmiar ciepła tylko i wyłącznie poprzez bezpośrednie stykanie się z zimnymi powierzchniami, np. kafelki w łazience czy zmoczony wodą chłodny ręcznik.

  (więcej…)

  Dieta naturalna kota

  Kot i myszNa rynku można znaleźć mnóstwo karm, których producenci w coraz bardziej kolorowych i pomysłowych ulotkach przekonują nas, że tylko ich produkt zaspokoi potrzeby naszego kota i da mu zdrowie na długie lata. Czy na pewno?

  Naturalny pokarm kota stanowią małe ssaki (m.in. myszy, szczury, krety, króliki), ptaki, żaby i inne drobne żyjątka (w tym insekty). Czy ktoś z Was widział kota czającego się na marchewkę albo kolbę kukurydzy? Warto tutaj zapoznać się z dwoma opracowaniami: Naturalne żywienie kotów oraz Dlaczego koty nie powinny jeść zbóż.

  (więcej…)

  Cukrzyca u kotów – przyczyny, diagnostyka, leczenie

  Otyłość u kotów jest bardzo niebezpiecznaJest wiele przyczyn, które mogą powodować cukrzycę u kota – wśród nich coraz bardziej popularną przyczyną problemu jest otyłość, która zwykle jest efektem podawania karmy bogatej w węglowodany (ten problem występuję najczęściej u kotów karmionych karmą suchą). Kolejną przyczyną pojawienia się cukrzycy jest nadużywanie sterydów (steroidów) przez lekarzy – niestety prawie każdy lek oprócz działania leczniczego, ma też skutki uboczne (nefrotoksyczność, hepatotoksyczność, zmiana obrazu krwi i inne – zależnie od leku; skutki uboczne zawsze są wymieniane w ulotkach leków).

  (więcej…)

  Zrezygnuj z fajerwerków – dla zwierząt to koszmar !!!

  Nie strzelaj z fajerwerków - dla zwierząt to koszmar!Noc… czas ciszy, spokoju, odpoczynku, snu…

  i nagle…

  wszędzie dookoła wybuchają setki, tysiące, setki tysięcy

  fajerwerków i petard jednocześnie !!!

   

  To ludzie witają tak Nowy Rok !!!

   

  Rozbawieni nie widzą śmiertelnie przerażonych ich okrutną zabawą zwierząt…

   

  Nie wiedzą, że znęcają się nad zwierzętami

   

  (więcej…)

  Tłuszcze w kociej diecie

  Kot czający się na jajaTłuszcze są kotu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Nie tylko stanowią dobre źródło energii, ale to w nich znajdują się witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E  i K). Niektóre kwasy tłuszczowe są niezbędne do odbudowy tkanek i właściwego funkcjonowania organizmu (w tym skóry) – mowa tu o kwasach omega 3 i omega 6 (kilka słów na temat wpływu diety na futro i skórę było w tym wpisie). Jakie jest zapotrzebowanie kota na tłuszcz i jakie są najlepsze jego źródła?

  (więcej…)

  Jak niwelować stres u kota niewychodzącego?

  Na to pytanie odpowiada Antonina Kondrasiuk
  – zoopsycholog, koci behawiorysta, www.zoopsycholog.com

  Kot obserwuje rybki w akwariumProwadzone przez naukowców badania, a także obserwacje niektórych opiekunów kotów zwłaszcza tych niewychodzących, mieszkających w miastach pokazują, że koty są cały czas narażone na stres.

  Stres krótkotrwały jest reakcją na niezwykle silny bodziec, powstający wskutek nagłego, realnego zagrożenia życia – zwierzę działa w schemacie ”walcz lub uciekaj” i po ustąpieniu zagrożenia napięcie ustępuje a z nim wszystkie wywołane stresem zmiany w organizmie. Pojawienie się stresu krótkotrwałego jest nieuniknione dla każdego żywego stworzenia i może być nawet pożyteczne, i o ile nie powtarza się za często.

  Inaczej jest w przypadku stresu długotrwałego, o charakterze przewlekłym, który także powstaje czasem w naturalnych warunkach jako reakcja na mniej silny, ale za to dłużej lub regularnie występujący bodziec. Obecnie ten rodzaj stresu dominuje wśród domowych kotów i ma na nie wpływ destrukcyjny.

  (więcej…)

  Dlaczego kocie nerki chorują?

  Przewlekła niewydolność nerek zdarza się dość często u kotów i jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci kotów domowych. Jest to stan, gdy nerki przed długi okres czasu ulegały stopniowemu uszkadzaniu i w pewnym momencie przestają spełniać prawidłowo swoją rolę, co zaczyna dawać objawy nie tylko w badaniach krwi czy moczu, ale też zauważalne dla opiekuna. Dzisiaj kilka informacji zebranych z anglojęzycznych artykułów pisanych przez lekarzy weterynarii (podane w bibliografii). Podwyższony poziom kreatyniny (kreatynina jest metabolitem przemian zachodzących w mięśniach i jest usuwana przez nerki) jest widoczny w badaniu biochemicznym krwi dopiero po przekroczeniu ogromnej rezerwy czynnościowej nerek, tzn. w momencie, gdy zostało uszkodzone 50-70% miąższu. Sam podwyższony poziom mocznika nie jest wystarczający do stwierdzenia złej pracy nerek dlatego, że po pierwsze może być niski pomimo uszkodzenia nerek (produkuje się w wątrobie i niesprawna wątroba może go produkować mało), a po drugie przy diecie bardzo wysokobiałkowej może być podwyższony pomimo zdrowych nerek. (więcej…)

  Jak karmić kota, gdy nie ma nas w domu

  Automaty na karmę odpowiedzią na właściwe żywienie kotów podczas naszej nieobecności

   

  Mokra karma świeżo nałożonaOdpowiednie żywienie jest kluczem do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Coraz więcej właścicieli kotów przywiązuje większa uwagę odnośnie karmienia swoich podopiecznych zwracając szczególną uwagę na skład i rodzaj podawanego pokarmu.

  Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem – jak już wspomniano w pozostałych artykułach w dziale dietetyka – są karmy mokre. Związane jest to głównie z większym przyjmowaniem wody z pokarmu niż z otoczenia. Większość opiekunów zdaje sobie sprawę jak ciężko skłonić koty do picia większej ilości wody, dlatego też tak dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju ruchome poidełka. Koty zachęcone ruchem wody pobierają jej zdecydowanie więcej niż ze standardowych misek. Właśnie z tego powodu decydując się na odpowiednio zbilansowaną karmę suchą należy stale monitorować czy kot pobiera wystarczającą ilość wody, gdyż w innym przypadku można doprowadzić do odwodnienia.

  (więcej…)

  Witaminy i minerały, które mogą zaszkodzić

  Witaminy oraz minerałyWitaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – nie tylko kociego. Zarówno niedobór witamin, jak i ich nadmiar są groźne – mogą powodować zarówno stosunkowo lekkie zaburzenia funkcjonowania organizmu, jak i prowadzić do ciężkich uszkodzeń, a nawet śmierci.

  Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem fakt, że dużo łatwiej przedawkować witaminy czy minerały syntetyczne z różnych preparatów (one też są zwykle gorzej tolerowane) niż naturalne, z których nadmiarem organizm zwykle radzi sobie znacznie lepiej. Niemniej jednak nawet naturalne witaminy i minerały można przedawkować jeśli ktoś się bardzo mocno postara.

  (więcej…)

  Kocia sierść wiele Ci powie

  Magnolia z ładnym futrem

  Często mówi się, że po futrze widać, że kot jest zdrowy i dobrze odżywiony. Zwykle tak jest, niemniej jednak pomiędzy momentem zachorowania lub rozpoczęciem niewłaściwego karmienia zwykle musi minąć dość dużo czasu, żeby objawy były widoczne, dlatego wygląd futra nie powinien nigdy być jedynym wyznacznikiem kociego zdrowia – należy obserwować wszystko i raz w roku „zaszaleć” robiąc kotu podstawowe badania krwi (a najlepiej zestaw: morfologia, biochemia i jonogram) oraz moczu.

  Co może powodować, że kot będzie miał zmienione futro lub zacznie je gwałtownie tracić lub cały rok będzie liniał? Oto kilka najczęściej spotykanych przyczyn.

  (więcej…)

  Odporność jest bardzo ważna – szczepić czy nie?

  Moja MokateSzczepienia i podnoszenie odporności – zagadnienia ze sobą związane w pewnym stopniu, ale często bagatelizowane przez lekarzy weterynarii – do szczepień podchodzą rutynowo bez należytej staranności, a znaczenie podnoszenia odporności umniejszają. Oczywiście nie wszyscy – na szczęście są wyjątki.

  Dzisiaj będzie o tym, czy, kiedy i jak szczepić oraz o budowaniu odporności kota tak, aby miał szanse sam poradzić sobie z chorobą, bo kot to nie tylko piękne zwierzę, ale wyposażone przez naturę w potężne mechanizmy walki z chorobami. W naturze (nie mylić z życiem jako bezdomny pomiędzy domami ludzi) koty potrafią sobie doskonale radzić, ale też nauczone są doskonale maskować wszystkie objawy chorób do czasu, gdy stan jest tak poważny, że zaczynają po sobie pokazywać, że coś jest nie tak.

  (więcej…)

  Czy mięso jest dobre dla kota?

  Kot na łonie naturyProducenci wielu  – szczególnie suchych – karm przekonują jak tylko mogą, że kotu dla zdrowia potrzeba zbóż i to w sporych ilościach. W gabinetach weterynaryjnych można zwykle usłyszeć, że kot powinien jeść głównie suchą karmę i to najlepiej jedną z oferowanych w gabinecie marek (pełnych zbóż i odpadów oczywiście), a mięsa nie powinien jeść, bo niezdrowe i w ogóle samo zło. Z drugiej strony prawie każdy wie, że kot to drapieżnik polujący na żywe ofiary, które zjada w całości, a nie zbieracz owoców, warzyw i zbóż. O co tu więc chodzi? Pozwolę sobie na kilka cytatów wraz z podaniem linków do pełnych wersji (do lektury w całości gorąco zachęcam – naprawdę warto dla dobra swojego kota), które powinny pomóc zrozumieć, o co tutaj tak naprawdę chodzi.

  (więcej…)

  Kot musi jeść!

  Kot jest z natury żarłokiemZdrowy kot jest żarłokiem – może nie takim, który objada się, aż staje się pękatą kulką (to już objaw choroby – poczytaj o leptynooporności i otyłości), ale swój przydział zjada ze smakiem. Nie ma kotów niejadków z natury, bo nie leży to w naturze żadnego zwierzęcia – jeżeli kot ma obniżony apetyt (zjada mniej niż powinien w odniesieniu do należnej masy ciała – szczegółowe informacje o należnej ilości jedzenia znajdziesz tutaj) lub nie je wcale, to jest chory. Pozostaje kwestia ustalenia, czy choruje jego ciało, czy też dusza – nigdy nie wolno tego lekceważyć, bo może to naszego kota kosztować życie. Na początek zawsze wykluczamy przyczyny fizyczne. Do czego może prowadzić brak przyjmowania pokarmów? Do kilka bardzo niebezpiecznych zjawisk – w tym niebezpiecznego dla życia stłuszczenia wątroby (gorąco zachęcam do dokładnej lektury tego artykułu), samostrawiania mięśni i narządów, a także anemii, która prowadzi prędzej czy później do śmierci (o tym w jaki sposób, przeczytasz tutaj).

  (więcej…)

  Lekceważone problemy – anemia i pasożyty

  Laluś - transfuzja krwiPasożyty oraz anemia to zabójcy, którzy bez fachowej pomocy zawsze doprowadzają do śmierci kota – to tylko kwestia czasu. Niestety niejednokrotnie ich zabójcza siła jest lekceważona nawet przez lekarzy weterynarii – lektura opisów wielu sytuacji, gdzie leczono alergię, zapalenie stawów itp. przy jednoczesnym lekceważeniu anemii i braku dołożenia wszelkich starań w celu ustalenia oraz – o ile jest uleczalna – wyleczenia jej przyczyny, przeraża.

  Czym jest anemia zwana inaczej niedokrwistością? To stan, gdy we krwi jest bardzo mała ilość erytrocytów (czerwonych krwinek, ang. RBC – red blood cells), czyli komórek krwi odpowiedzialnych przede wszystkim za przenoszenie tlenu z płuc do komórek organizmu oraz niski poziom hemoglobiny (HGB) – czerwonego barwnika krwi zawartego właśnie w erytrocytach. Jest to bardzo groźna sytuacja, gdyż hemoglobina to białko zawarte w czerwonych krwinkach, którego główną rolą jest przenoszenie tlenu do wszystkich komórek organizmu. Niedotlenione organy pracują źle, a przy silnym niedotlenieniu obumierają. Dlatego np. tak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy osobie, która nie oddycha w ciągu pierwszych 4 minut (dowiedz się jak to zrobić), bo później zaczynają się zmiany w mózgu (często nieodwracalne), a po 20 minutach mózg zaczyna obumierać – właśnie z powodu niedotlenienia. Podobnie dzieje się z organizmem kota – niedotlenione organy nie pracują właściwie. (więcej…)

  Sterylizacja i kastracja – okaleczenie czy ratunek?

  Szajka w kubraczku po sterylizacjiSterylizacja kotek wciąż jest tematem kontrowersyjnym, choć już dawno wszystkie wątpliwości na ten temat powinny być rozwiane. Głównymi argumentami przeciwników sterylizacji wolno żyjących kotek są: kotka powinna rodzić, bo tak każe natura, kotka będzie nieszczęśliwa po sterylizacji, a także teksty takie jak: „sterylizujecie ciągle te koty i w końcu kotów zabraknie!”.

  Prawda, którą mało kto chce dostrzec jest taka, że co roku umierają setki kotów, ponieważ nie ma dla nich wystarczającej ilości domów, w których mogłyby zamieszkać. Problem ten wynika głównie z niekontrolowanego rozmnażania się tych zwierząt. Kotki mogą mieć co roku kilka miotów młodych – w każdym miocie jest ok. 4 kociąt, jednak może ich być więcej. Trudno jest znaleźć dom dla minimum 4 kociąt z każdego miotu, a jeśli pomnożymy tę liczbę przez ilość miotów i płodnych kotek, to skala problemu stanie się zatrważająca…

  (więcej…)

  Dom bezpieczny dla kota

  Magnolia śpi na parapecie Dokładamy wszelkich starań, aby kot był bezpieczny i szczęśliwy w naszym domu: siatkujemy okna i balkon, usuwamy toksyczne rośliny jednocześnie wysiewając trawę, nie wypuszczamy go luzem rekompensując to np. spacerami i… śpimy spokojni, że nasz kot jest bezpieczny.

  Niestety, to nie wszystko – jest jeszcze sporo rzeczy, które nawet w naszym bezpiecznym domu mogą kotu zagrozić i w skrajnym przypadku doprowadzić nawet do jego śmierci. Oto kilka z nich.

  (więcej…)

  Kot to drapieżnik a nie chomik

  Kot czający się podczas polowania Kot jest bezwzględnym drapieżnikiem. Co to oznacza? Zacytuję fragment stąd (polecam lekturę całości):

  Ze wszystkich drapieżników, koty są najbardziej wyspecjalizowanymi mięsożercami. W naturalnych warunkach żywią się głównie gryzoniami (myszy, szczury, nornice), małymi ptakami, kretami, jajami ptaków, owady traktując jako przekąskę. Ich organizmy posiadają specjalne mechanizmy biochemiczne, aby poradzić sobie z dietą bogatą w białko i tłuszcz zwierzęcy, a pozbawioną całkowicie lub prawie całkowicie produktów roślinnych. Do produkcji energii służą im wyłącznie tłuszcz i białko. Ze spożytych białek ich wątroba produkuje glukozę, która nie jest im niezbędna w diecie, a wręcz szkodliwa, gdy otrzymują jej zbyt wiele (glukoza powstaje po spożyciu jakichkolwiek węglowodanów, np. skrobi obecnej w zbożach czy ziemniakach). Dlatego mechanizmy potrzebne do trawienia i bezpośredniego wykorzystywania węglowodanów są u kotów słabo rozwinięte lub nieobecne. W ślinie brakuje amylazy, niezbędnej do rozpoczęcia procesu ich trawienia. Enzymy jelitowe i trzustkowe, odpowiedzialne za dalszy ich rozkład mają niską aktywność, a enzymy wątrobowe, które umożliwiają metabolizm węglowodanów są albo nieaktywne, albo nieobecne.

  (więcej…)

  Ile powinien jeść kot?

  Kot jedzący ptakaIle jedzenia potrzebuje kot? Przyjmuje się, że dorosły kot potrzebuje ok. 5g białka na 1 kg należnej masy ciała, czyli dla kota wychudzonego dajemy więcej, a dla otyłego – mniej. O zapotrzebowaniu maluchów przeczytasz w tej dyskusji. Skąd się wzięła taka właśnie ilość? W tym artykule (jęz. ang.) dr Mark Peterson powołując się na źródła podane w bibliografii jego opracowania podaje, że koty domowe mało aktywne potrzebują około 40-45 kcal na dobę na 1 kg masy ciała (należnej), a udział procentowy składników w suchej masie powinien być taki, aby białko stanowiło 50-60%, tłuszcz 30-50% i węglowodany 5-10%; dodaje, ze optymalny stosunek energii pobieranej z białek powinien być równy ilości energii pobieranej z tłuszczu – po uwzględnieniu tych czynników wnioskuje, że dla większości kotów spożycie białek na poziomie 5.3g na kg masy ciała jest wystarczające w zupełności; w wielu miejscach przyjmuje się nawet tylko 5g.

  (więcej…)

  Woda, karma i kocie nerki

  kot_woda1Wiele kotów domowych w pewnym momencie zaczyna cierpieć na przewlekłą niewydolność nerek i jest to jedna z najczęstszych przyczyn ich śmierci – dotyka to znacznie większego odsetka osobników niż ma to miejsce wśród dzikich kotów. Dlaczego tak się dzieje?

  Koci organizm jak każdego innego zwierzęcia, potrzebuje wody. Koty jako zwierzęta żyjące na obszarach ubogich w wodę doskonale przystosowały się do przeżycia przy bardzo małej ilości wody wypijanej i w znikomym stopniu odczuwają pragnienie dopóki nie dojdzie do bardzo silnego odwodnienia, ale… no właśnie: zdecydowaną większość wody nauczyły się czerpać ze swoich ofiar, których wilgotność to około 70-75%.

  (więcej…)

  Jeśli nie musisz, nie faszeruj kota hormonami

  Kotka po sterylizacjiZdecydowaliśmy się – nie mamy hodowli, jesteśmy odpowiedzialnymi opiekunami naszej kotki i nie wierzymy w głupie przesądy jakoby musiała raz w życiu mieć młode. Nie mnożymy kociego nieszczęścia, zadbamy o to, żeby nie było kociąt. Ale jak?

   

  Istnieją dwie metody zapobiegania kociej ciąży – sterylizacja i farmakologiczne wyciszanie rui. Wielu kocich opiekunów strasznie się tej całej sterylizacji boi, bo to dość kosztowny zabieg (od 100 do nawet 300 zł). To dużo poważniejszy zabieg niż kastracja kocurka. Kotkę trzeba poddać narkozie, otwieraniu jamy brzusznej, potem przez jakiś czas koteczka chodzi z raną na brzuchu, szwy trzeba zdejmować… Wygląda to trochę jak niepotrzebne dręczenie kota (w wielu lecznicach jest już stosowana metoda tzw. „małego cięcia” – znacznie mniej obciążająca dla kotki). Dlaczego mimo wszystko warto to zrobić? (więcej…)

  Kocia psychika – stres, depresja i drapaki

  Magnolia w budceKot ma mózg zbliżony znacznie bardziej do naszego niż do psiego – nawet obszar odpowiedzialny za emocje u kotów znajduje się dokładnie w tej samej części mózgu, co u człowieka. Dlatego potrafią odczuwać emocje takie jak strach, radość i inne (więcej o kocich emocjach znajdziesz tutaj), a ich psychika może chorować na choroby takie jak ludzka, czyli np. nerwice lękowe i depresję (więcej o chorobach kociej psychiki przeczytasz w tym miejscu). Warto też wiedzieć co nieco o kociej pamięci.

   

  Ponadto koty potrafią odczuwać stres – zarówno krótkotrwały (alarm bojowy), który jest w  pewnej mierze pożyteczny oraz długotrwały, przewlekły, który jest dla kota ogromnym obciążeniem – może prowadzić do chorób psychiki, a te zaś do chorób ciała (warto tutaj zapoznać się z informacjami z zakresu zoopsychologii podanymi tutaj, tutaj i tutaj). O kocim stresie, a w szczególności jego najczęstszych przyczynach, znajdziesz też informacje w tym wpisie (od trzeciego akapitu).

  (więcej…)

  Kot potrzebuje trawy – rośliny toksyczne dla kota

  trawa Kot potrzebuje trawy – powinna ona być dostępna dla niego cały czas. Najlepiej jest wysiać jęczmień, bo ma delikatne źdźbła – może to być taki ze sklepów zoologicznych lub z innego źródła, ale musimy być pewni, że nie jest niczym konserwowany ani nie zawiera jakichś chemikaliów. Druga opcja to zakup papirusa (cibora) sprzedawanego jako „kocia trawa” (and. cat grass) i jest to gatunek Ciperus Zumula lub Ciperus Cyperoides.  Ma on twardsze włókna, więc bardziej wrażliwym kotom może podrażniać żołądek. W niektórych miejscach można znaleźć informacje, że Zumula/Kocia Trawa to jest to samo, co cibora zmienna (łac. Cyperus alternifolius) – jest to nieprawdą, gdyż Cyperus alternifolius – ang. Umbrella Plant – to zupełnie inny gatunek, który może powodować dość silne wymioty u kotów. To kolejny powód, dla którego lepiej jednak wysiać jęczmień (najprostsza jest hodowla Gimpet-Hy Grass, gdzie dostajemy opakowanie już z hydrożelem). Trawa „z ulicy” może być skażona chemikaliami, odchodami zwierząt (czasami zawierają jaja robaków) i in., dlatego staramy się jej unikać.

  (więcej…)

  Czym karmić kota i dlaczego woda jest taka ważna?

  Jest takie powiedzenie jesteś tym, co jesz. Już Hipokrates – ojciec medycyny – mówił Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem; to jego przysięgę składają lekarze ze słynnym primum non nocere, czyli „przede wszystkim nie szkodzić” (o czym czasami chyba zapominają w ciemno wypisując leki o wielu skutkach ubocznych, choć nie ma diagnozy i nie wiadomo czy są potrzebne).

   

  Kot jest stworzeniem mięsożernym – drapieżnik o ogromnym zapotrzebowaniu na białko, które cały układ pokarmowy – począwszy od zębów, a na jelitach kończąc jest zaprojektowany, by szybko, sprawnie i skutecznie trawić upolowane ofiary, natomiast nie przystosowany do trawienia roślin (kot, który zje trawę czy ziarno wydali je w formie niezmienionej, gdyż nie jest w stanie ich trawić). Jedyne rośliny, z których jakąś minimalną ilość składników kot przyswaja, to te, które są wstępnie przetrawione przez jego ofiary i znajdują się w bardzo małych ilościach w ich układach pokarmowych (o ile akurat się najadły, bo często kot złapie stworzenie, które ma pusty żołądek i właśnie udawało się na poszukiwanie czegoś do jedzenia). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym wpisie.

  (więcej…)